Tepebaşı Gergi Tavan

Tepebaşı ilçesi Eskişehir ilinin yaklaşık olarak 360.000 nüfusa sahip en kalabalık ilçelerinden birisidir. İlçe porsuk çayının kuzeyine konumlanmıştır. İlçe Anadolu Üniversitesi, Türkiye Lokomotif Motor Sanayi ve Havacılık ve Uzay Sanayi’ ne ev sahipliği yapmaktadır. Kurumların yer aldığı ilçede hayat her daim hareketlidir. İlçenin önemli merkezlere ev sahipliği yapmasının yanında bilinen en iyi özelliği gergi tavan firmalarının da burada bulunuyor olmasıdır. Tepebaşı gergi tavan firması uzun yıllardır ilçede müşterilerine ayrıcalıklı ve kaliteli hizmet veren köklü firmadır. İlçe merkezinde yer alan okul ve hastane gibi kurumların gergi tavan modellerinin tamamı neredeyse firmamıza aittir. Genel olarak germe ya da ışıklı tavan olarak bilinen gergi tavanın bilinen birçok avantajı vardır. Gergi tavan avantajlarından yararlanabilmek için profesyonel firmalar ile çalışmak gerekir. Ev, iş yeri ve size özel alanlarda gergi tavan modellerinin avantajlarından yararlanmak için vakit kaybetmede firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Gergi Tavan Özellikleri Nelerdir?

Mekânların tavan ve duvarlarına uygulanan gergi tavan modellerinin bazı özellikleri vardır. Ham maddesi nedeni ile su ve nemli ortamlardan etkilenmezler. Ürünlerin hepsinin Avrupa B1 alev almaz sertifikaları mevcuttur. Olası yangın durumlarında yanmazlar. Herhangi bir darbe alınmasında ya da sarsıntıda kolay kolay çatlamaz. Dayanıklı ve sağlam oldukları için uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilirler. Yerleştirilen plaka içerisinden zamanla sünme ya da ayrılma gibi bir sorun yaşanmaz. Sökülüp tekrar takılabilir özelliği ile kolay kullanım sunar. Hijyeniktir.

Gergi Tavan Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gergi tavan modeli yaptırmak istediğiniz zaman dikkat etmeniz gereken bazı kriterler vardır. En önemli kriter mekana uygun boyutta tavan modelinin seçilmesidir. Mekânın şekline uygun olan tavan şekli seçilmelidir. Kare mekânlara uygulanan dairesel ya da farklı geometrik şekiller genellikle kötü bir görüntü oluşturur. Tavan modelinin şekline karar verdikten sonra içerdiği görseli seçmeniz gerekir. Mekânın dekorasyonuna uygun renklerde ve efektlerde seçmenizi tavsiye ederiz. Sektörde yer alan firmaların hepsi kaliteli ürün üretemiyor olabilir. Bu nedenle ilerleyen dönemlerde mağdur olmamak adına kalite ve piyasa araştırması yapmanızı tavsiye ederiz. Uzun yıllar kullanılan ürünü yaptırmadan acele karar vermeyiniz.

Gergi Tavan Yapım Aşamaları Nelerdir?

Gergi tavanın yapım aşaması üç aşamadan oluşmaktadır. Işıklandırma, havuz yapılması ve montaj işlemidir. Gergi tavan yapım aşamasına geçilmeden önce ilgili firma çalışanı tavan modelinin düşünüldüğü mekâna gelir. Mekânın tavan ve duvar ölçülerini alır. Duvar renkleri ve dekorasyon tarzı ile birlikte mekân için en uygun olan tavan modelini seçmenize yardımcı olur. Analiz çalışması doğru tercih yapmanız için önemlidir.

Işıklandırma aşaması: Işıklandırma aşamasında gergi tavanın led ışıkları döşenir. Led ışıklar genellikle 100 wattlık ana hat içerisine yerleştirilir. Ledlerin montajı ve güç kaynağı ayarı en uygun şekilde gerçekleştirilmelidir. Aksi halde kısa sürede aydınlanma sorunlarını yaşanabilir. Aydınlanmanın az olduğu ve tasarruf sağlanmak istenen mekânlar için özel olarak hazırlanan ışıklandırma sistemleri kullanılır.

Havuz Ve Montaj Aşamaları

Havuz aşaması: Havuz aşamasında beyaz alçıpan hazırlanır. Alçıpanın beyaz hazırlanmasının nedeni ışıklandırmanın daha iyi ışık yansıtması içindir. Alçıpan havuzu gergi tavanın yerleşeceği yer olduğu için dikkatle ve özenle hazırlanmalıdır. Alüminyum plakanın yerleşeceği kanallar uygun derinlikte oluşturulur. Plaka kanallarının uygun ölçülerde hazırlanması tavanın uzun süre kullanılmasını sağlar.

Montaj aşaması: montaj işlemi sırasında da hazırlanan gergi tavan modeli ısıtılarak alçıpan havuzun içerisine yerleştirilir. Yerleştirilirken alüminyum plaka kullanılır. Alüminyum plaka ile tavan arasına izolasyon bandı yerleştirilir. Bant ısı ve ışık yalıtımı yapılması için önemlidir. İzolasyon bandı yerleştirildikten sonra gergi tavan plakanın kenarlarına tutturulur. Montaj işlemi sırasında titiz bir çalışma gerekir. Tavanın uzun süre kullanılması için bu adım çok büyük önem taşır.

Gergi tavan yapımı profesyonellik isteyen çok ince bir işlemdir. Ustaların hepsi bu işlemi yapabilir diye bir kesin kanı yoktur. Tecrübe ve profesyonellik gerektirir. Yeni çıkan modellerde teknik eğitim alınması gerekebilir. Bu nedenle firma çalışanları kendilerini yenileyen ve gereken eğitimleri tamamlayan insanlar olmalıdır.

Gergi Tavan Modelleri Nerelerde Kullanılır?

Sıra dışı yapısı ile istenilen forma sokulabilen tavan modellerinin kullanım alanı geniş bir yelpazeye sahiptir. Genel olarak kullanıldığı yerlere bakacak olursak, sinema salonları, düğün salonları, evler, konferans salonları, sauna ve yüzme havuzları, otellerin lobi ve koridorları, okullar ve son olarak hastanelerde kullanılmaktadır. Aydınlatmanın az olduğu ve geniş alana sahip mekânlarda aydınlatmadan tasarruf etmek amacı ile kullanılır. Tasarruf etmenin yanında hoş görsellik oluşmasını da sağlar. Gergi tavan modellerinin çok sık tercih edilme nedeni görselliği ve sağladığı avantajlardır.

Gergi Tavan Avantajları Nelerdir?

Gergi tavanın yapımında kullanılan malzemeler ve yapım şekli nedeni ile kullanıcılarına sunduğu bir takım avantajlar vardır. Mekâna hoş ve şık bir görünüm kazandırmasının yanında somut etkileri de vardır. Bu avantajları sıralayacak olursak;

  • Esnek yapı malzemesi nedeni ile her türlü yüzeye istenilen formda uygulanabilir.
  • Restorasyon yapılması durumlarında monte edildiği yerden rahatça sökülebilir.
  • Isı ve ışık yalıtımı sağlar. Işık yalıtımı sayesinde faturalardan tasarruf etmenize yardımcı olur.
  • Eskimiş ve kötü olan duvarlarda yenileme imkânı sunar.
  • Rutubet ve nemden etkilenmediği için duvarların eskiyerek yıkılmasını önler.
  • Duvarların ve tavanların pürüzsüz görünüm kazanmasını sağlar.
  • Kalın ve ağır duvar yerine kullanıldığında olası deprem risklerine karşı koruma sağlar.

Kısa sürede kaliteli bir şekilde tamamlanabilir. Gizli aydınlatma ve fiber optik işlemlerine uyumlu modellerdir. Otel lobisi, hastane koridoru ve okul kantini gibi geniş alanların az maliyetle aydınlatılmasını sağlar. Gergi tavan profesyonel bir şekilde uygun malzeme kullanılarak hazırlanırsa avantaj sağlar. Kötü ve hızlı bir şekilde hazırlanan modeller kısa sürede sorun çıkarabilir.

Gergi Tavan Fiyatları Ne Kadardır?

Gergi tavan fiyatları yapımında kullanılan ürünlere ve uygulanan sistemin özelliğine göre değişiklik gösterir. Gergi tavanın boyutu, ışıklandırması için kullanılan led sayısı, yapım ve montaj süresi, tavan sayısı, üç boyutlu efekt kullanımı ve malzeme kalitesine göre fiyatı değişir. Üç boyutlu görsel efekte sahip olan modelle maliyeti yüksek olan ve lüks mekânlarda kullanılan modellerdir. Son yıllarda giderek artan firma sayısı nedeni ile aynı tavan modelleri için farklı fiyat teklifleri ile karşılaşabilirsiniz. Kaliteli ve uzun süre kullanılabilen bir ürünün fiyatı normal şartlarda çok ucuz olmaz. Bu nedenle piyasanın altında fiyat teklifi veren firmalardan uzak durmanızı ve mağdur olmamanızı tavsiye ederiz aksi halde sorun yaşayabilirsiniz.

Gergi Tavan Modelleri

Ülkemizde giderek yaygınlaşan gergi tavan modelleri ilerleyen teknoloji sayesinde farklı modellerde üretilmektedir. Genel olarak bakıldığında düz, dikdörtgen, kare, dairesel, tonoz, radyuslu ve kubbe modelleri bulunmaktadır. Otel ve hastane gibi kurumlar genellikle dikdörtgen modelleri tercih ederken ev ve özel toplantı salonlarına daha çok kubbe ve radyuslu modeller istenir. Modelin şekli, içeriğindeki görsel manzara ve ışıklandırma sistemi bir bütün olarak ele alınır. Bu nedenle mekân içerisine hazırlanacak tavan modeli seçilirken tüm bu kriterler göz önüne alınır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir